Så er der snart Psykiatritopmøde – i år om traumebaserede tilgange

“Traumer er en del af livet, men får os til at reagere voldsommere, end vi behøver. Det er fx ufarligt at køre i bus, men panikangst i bussen kan skabe følelsen af livsfare…” (Guide til et godt hverdagsliv).

På lørdag holdes Psykiatritopmøde 2026, med fokus på den traumebaserede tilgang. Dagen vil gå med at blive klogere på og undersøge, hvordan belastende, overvældende og nogle gange livstruende oplevelser i livet kan sætte sig i os, og gøre det sværere at leve det liv man gerne vil.

Der er desværre ikke flere biletter tilbage, hvilket afspejler den store interesse for at forstå, hvordan vi kan komme tættere på os selv og være mere fri af reaktioner udenfor vores egen kontrol.  Vi håber alle får en god dag.

Der har i mange år været et ønske om en mere traumebevidst tilgang på mange sundhedsområder samt på socialområdet. I sin kerne er det skifte man taler om, et skifte fra “Hvad er der galt med dig,” til hvad er der sket med dig.” Det er et skifte fra at se mennesker som havende et problem, og evt. være problematiske, til at vi ser hinanden som reagerende på noget i vores tilværelse, som kan være gavnligt at kaste lys over.

Samtidig har udviklingen også bevæget sig både fra at se traumer som værende et domæne man kun skulle bevæge sig ind på som professionel, til en meget bredere forståelse af traumer som noget der også kan finde et sprog og en plads iblandt hverdagens fællesskab og i helt almindelige relationer, og derigennem opløse nogle af de spændinger og afkoblinger som er fastfrosset et sted inde i en selv. 

I de senere år har Socialstyrelsen og kortvarigt regionerne øget deres fokus på traumebevidste tilgange, hvilket bl.a. har ført til en række anbefalinger, udviklingsprojekter og konferencer, som ikke kun har handlet om, hvordan traumer bedst mødes når man søger hjælp, men også om konsekvenserne af at en høj andel af medarbejderne i hjælpesystemerne vil have deres egne traumer med sig.

Hvad der måske er endnu vigtigere er fænomenet post-traumatisk vækst. Man kan vokse og udvikle sig i kraft af de traumer man oplever, hvis ens erfaringer kan finde en meningsfuld retning. Har du ikke mulighed for at deltage i topmødet er denne podcast derfor et glimrende plaster på såret – gå til podcasten “Psykologen i øret.”

 

Scroll to Top