Podcast, del 1: Ører, der kan høre - om at være peer og bruge personlige statements i psykiatrien
Når man er peer, kan man nogen gange høre noget andet end andre, når mennesker i psykisk krise fortæller, hvordan de har det, og hvad de har brug for. Ens ører kan simpelthen høre, hvad der bliver sagt, fordi man selv har prøvet at stå i en lignende situation. Hvilken forskel, det kan gøre at have ører, der kan høre, fortæller peer-medarbejder Helle Phillipsen om i denne podcast, som er første del af en miniserie på to afsnit.
I del 1: Ører, der kan høre – om at være peer og bruge personlige statements i psykiatrien kan du høre Helle Phillipsen fortælle om sit arbejde som peer-medarbejder på et psykiatrisk akutafsnit i Region Sjælland. Her lægger hun særligt vægt på, at lytte og være til stede med brugerne, når de står midt i en krise. Og så støtter hun dem i at blive tydeligere på, hvad der har brug for hjælp til ved at udfylde arket personlige statements sammen med dem.
Ører, der kan høre – en podcat om at være peer og bruge personlige statements i psykiatrien er første del af to i en mini-podcastserie produceret for Peer-Partnerskabet af Mie Brandstrup.
Lyt til del 2: Svingdørspatienter eller kommunikationskløft – hvordan en peer møder hyppige brugere i psykiatrien, hvor Helle Phillipsen giver sit bud på, hvordan man kan møde hyppige brugere af psykiatrien med et nyt perspektiv, der måske på sigt kan forebygge genindlæggelser.

